français

Znovu okouzlené místo
(neurčitost – poetika gesta)

Sofi Hemon - výtvarnice,      Anne Delassus - fotografka

"Znovu okouzlené místo" je výstava, kterou tělo prostupuje k jemnosti.               Ukázky z výstavy

- Nejprve tělo umělkyně, která vstupuje do enigmatického prostoru a pak dále překračuje Prahy soli. Poté tělo fotografky v ateliéru, v postoji který nalézá tváří v tvář činnosti odehrávající se před jejími zraky.  Anne Delassus : "V červnu 2005 mě Sofi Hemon pozvala do svého ateliéru, v době kdy realitovala Prahy soli ...   Bledý popel, který rozsypává a rozprostírá, její pohyby, kterými prolíná a překrývá tvořící se arabesky, stopy šlápot v "jámě ateliéru" …    Tiché chvíle této situace mě vedou k soustředění se na stopy prostoru a na detaily, odkud představa estetických struktur typu triptych či kvadriptych.    Oba černobílé polyptichy (32 x 144 et 48 x 128) vystavené v Praze ve Studiu Pamět jsou výsledkem této kontemplace a společného prožitku."

- Poté tělo návštěvníka, který objevuje otisky, stopy První šachovnice : pokusy.

- Návštěvník přizpůsobuje svůj pohled. Na průhledných tabulkách jsou rozloženy diapozitivy. Pod lupou prohlíží 208 obrázků 6x6 cm. Jsou to vždy nové variace a kombinace různých motivů.
 

- Na bílé plátno jsou večer vernisáže promítány čtyři Video-návrhy. Snímky donekonečna vytvářejí superpozice, které pak samy rozehrávají určité tvůrčí procesy. Návštěvník prochází touto světelnou hmotou a narušuje ji.
 
- Celou výstavou probíhá línie barvy granátové červeně. Ve své 27 metrové délce spojuje a sdružuje vystavená díla. Dream line je výtvor in situ.


T
aké tělo procházející prostorem a gesto ruky jsou takovým "znovu okouzleným místem".   Toto gesto by mohlo být pamětí nezbytnou k malování. Původ této paměti by byl rostlinný, animální či minerální (Henri Bergson).

 Sofi HEMON                             Anne DELASSUS